S. No.

Date

Organiser

Competition

Name of Participants

Class

Result

1

19.4.14

Gyan Bharati School, Saket

'Anveshan'-Science & Technology Festival:
1. Cartoon Making on Computer

Aryan Jolly

VI

2nd Prize

2. Science Through Experimentation

Manan Yadav
Navajeet J.L.

VIII
VII

1st Prize

2.

25.4.14

D.P.S.,
R. K. Puram

Green Rhymes
(Poetry writing)

Rashad Bassam

VII

2nd Prize

3.

25.4.14

D.P.S.,
R. K. Puram

5.Dance of the elements of nature

Srishti Narang
Aashi Gupta
Radhika Aggarwal
Shreya Aggarwal
Urvashi Girdhar

XI
XII
XII

XII

XII

4th Prize
(Consolation Prize)

4.

26.4.14

Gyan Bharati School

 Logolization-
Logo Rangoli

Sonakshi Singh,
Bhavya Dhankani,
Vansh Virmani

XII

XII

XII

1st Prize

5

6.5.2014

G. D. Goenka Public School, Vasant Kunj

2. Poster making Competition

Utsav Maharan

X

Consolation Prize

Indian Music:

Anukriti
Tanya Kalra
D. Raksha Rao
Anya Mavi
Srishti Singh
Iona
Himanshu Dhanda
Abhigyan Mudgal
Tanya Meena
Arushi Ghai

 

Accompanists:

 

Sourabh Mangla (Tanpura)
Aditya Gautam (Tabla)

XII
XI
XI
X
X

X

 

XII
IX

X
XI

 

 

 

IX

 

VI

 
 
 
 
 3rd Prize
 
 
 
 

 






Best Tabla Player

6.

15.5.14

Birla Vidya Niketan, Pushp Vihar

Show and Tell
(Biology Presentation)

Aryan Chawla
K. Anshul

X
IX

3rd Prize

7.

19.7.14

Gyan Bharati School, Saket

Diary Entry

Sonakshi Singh

XII

2nd Prize

8.

19.7.14

Gyan Bharati School, Saket

Art Illustration & Calligraphy

Utsav Maharan
Namami Pataria

X
X

1st Prize

9.

24.7.14

Gandhi Darshan Samiti (Rajghat)

Inter-school article -cum-poster making competition for the Dandi March Roling Trophy

Joshua Willy Porter
Naman Keshri

XI

 

XI

4th Prize

10.

25.7.14

Red Roses Public School

Inter-School News watch-interjectors

Anirudha Singh Roy

XII

1st prize

 11.

2.8.14

Delhi Police Public School

Kalavrind

Sandeep Mohanty

VII

1st Prize

 12.

8..8.14

Mount Carmel School

Indian Folk Dance

Aarushi Bhasin
Ruby
Banshieka
Akshita Kaul
Titiksha Mathuria
Prisha Dhatwalia
Vasundhra Khurana
Sameeksha Samyadarshi
Eeva Walia
Vartika Vahi
Parkhi Katria
Runjhun Yadav

VII
VIII
VI
VII
VI
VII
VII
IX
VII
VII
IX
V

 

 

3rd Prize
with cash prize of Rs 1200

 

 

 

13.

14.8.14

Mother’s International School

Mint
On-the-spot painting competition

Namami Patairiya

X

1st Prize

 

14.

27.8.14

Amrita Vidyalayam

Amrita Kala Sangam
Azad-e-Hind
(Patriotic song competition)

 

 

 

 

 

 

 

Mathe-O-Metry              (On-the-spot Mathematics Model-Making Competition)

Hindi Hasya Kavita

 

Aranya Mukherjee
Ananta Dutta Chaudhary
Manya Mishra
Shreya Dutta
Mitanshi Goel
Vidhi Sharma
Aditi Shree
Ashna Katyal
Drishti Singh
Anvita Ramesh
Aditya Bhattacharya
Sandip Mohanty
Shivoham Dagar
Aditya Gautam

Aditya Thockchom
Asdtha Pundhir
Amogh Tandon
Sugandha Chaudhary
Adhiraj Goel

 

VI

VI
VI
VII
VII
VII
VIII
VIII
VIII
VIII
VII

VII
VII
VI
VI

 

VI
X
IX

X
VII

 

 

 

1st Prize

 

 

 

 

 

 

3rd Prize

 

 

2nd Prize

15.

16.10.14

Apeejay School,
Pitampura

Mind Matters Integrated Quiz Activity

Navjeeth J L
Shaswat Shivam

VII
VII

3rd  Prize

16.

18.10.14

Apeejay School,
Pitampura

English Debate

Shreya Kak
Anirudh S.Roy

XI
XII

2nd Prize

  17.

5.11.14

Apeejay School, Noida

IT Symposium ‘CODE 2014’

 

3.Group Discussion

 

4.Photography

 

Senior Programming

 

 

 

Sudhansu Sorout

 

Sonakshi Singh
Vansh Virmani

Harshit Sharma
Dhruv Jain

 

 

XII

 

XII
XII

XII
XI

 

 

2nd Prize

 

1st Prize
1st Prize

3rd Prize

 

  18.

12.11.14

Air Force Bal Bharati School,  Lodi Road

Quiz Competition

Team-1
Bhaskar Sharma
Aryan Chawla
Prakhar Giri

Team-2
Mayank Mehra
Amogh Tandon
Aastha Pundhir

 

IX
IX
IX

 

IX
IX
X

 

4th Prize

 

 

4th Prize

  19.

13.11.14

 

Bhatnagar International School, Vasant Kunj

QuizWizz

WEB_DESIGNING
Tanuj Dabas
Utsav Maharana

 

 

X
X

 

3rd Prize

  20.

15.11.14

Red Roses Public School, Saket

Art Competition
Painting
Poster Making

 

 

 

 

Utsav Maharana

 

 

X

 

 

1st Prize

 

  21.

 

15.11.14

 

Green Fields School,
Safdarjung Enclave

 

Earthquake Quiz

 

Amogh Tandon
K.Anshul
Shankar
Rashmi Chatterjee
Sidhant Kishore

 

IX
IX

VIII

VIII

 

 

3rd Prize

  22.

15.11.14

Power Finance Corporation Limited

State Level Painting Competition

M.G. Samraat

VIII

1st Prize