Student's Achievements

New Delhi, May 2020: Saanvi Aggarwal of Class XII B stood first in the National Level Online Poetry Writing Competition, organised by Guru Nanak Khalsa College, Yamuna Nagar, Haryana.

Noida, April 25 & May 2, 2020: Nandan Bali and Pawani Chourasia of Class X participated in the Inter-School Terra Quiz on Zoom, organised by Apeejay School, Noida, on 25 April 2020 and won the first prize.

Jivansh Gupta of Class VIII C won 2 prizes out of 6 (four corners and top row in Maths Tambola) in 'Math o Mania’, held at Apeejay School, Noida, on 2nd May 2020.

Young Apeejayites made us proud at the International level in the SpellBee Competition.

Accomplishment Category

In this category, students have scored top three positions and they will get Certificate of Accomplishment, Winner Medal, Gift Voucher, Book Set and Induction to HALL OF FAME.

S. NO.

NAME

CLASS

1

ISHAMVI PATEL

I

2

AVIKA MOHAN

II

3

SAANVI KALRA

VI

4

SHUBHAM ASHISH KULKARNI

VIII

5

SONIKA MITTAL

IX

Achievement Category

In this category, students have scored above 75%. They will receive a Certificate of Accomplishment, Topper Medal and a book set.

S. NO.

NAME

CLASS

1

DEEYAN SALUJA

I

2

VEDANSHI TALWAR

II

3

MANNAT

II

4

AANYA KOHLI

II

5

RAGHAV GOEL

II

6

ANVI GOYAL<

II

7

SAHAJ ARORA

II

8

AMAIRA KHANNA

II

9

ISHAAN AGARWAL

III

10

RISHITA SHARMA

III

11

ESHIKA YADAV

III

12

R.K.PRANAV

III

13

ROSH JAIN

III

14

PRANAV TAYAL

III

15

KIARA GUPTA

III

16

DHAIRYA SOOD

III

17

ANANYA ARORA

III

18

GARV GULIA

IV

19

ANIKA CHAUHAN

IV

20

YUVRAAJ GOEL

IV

21

CHAITANYA VERMA

IV

22

MYRA GROVER

IV

23

VAANYA RAWAL

IV

24

PRANAY YADAV

IV

25

SHREYAAN NAGPAL

IV

26

PRISHA MIGLANI

V

27

NEIL VOHRA

V

28

BHAVYMAN SHARMA

V

29

KRISHNA KARARIA

V

30

NAMAN HEMAL

V

31

TIMINESH SINGHAL

VI

32

PARTH TAYAL

VI

33

PARTH KHURANA

VI

34

MAANYA MIGLANI

VI

35

SIMRAN PARMAR

VII

36

MANASSHVI SRIVASTAVA

VII

37

DIVISHA DUA

VII

38

KRITI YADAV

VII

39

HANUV GARG

VIII

40

MUKUL KALYANI

VIII

41

OJAS SHARMA

VIII

42

NANDAN BALI

VIII

Five of our students featured in the Merit List of Delhi State NTSE:

S. NO.

NAME

CLASS

1

ARYAN AHUJA

11

2

ANKUR KHETAN

34

3

ABHINAV GUPTA

35

4

SAKSHAM SALDI

51

5

ARYAN ADLAKHA

65

Six of the School’s students are rank holders in the Science Open Merit test, organised by Delhi Science Forum.

S. NO.

NAME

CLASS

1

ARYAN ADLAKHA

2

2.

ARYAN AHUJA

8

3.

ABHINAV GUPTA

14

4.

SOUMYA SETHI

24

5.

RAVE MEHTA

29

6.

VAIBHAV SHOKEEN

41

TIMES SCHOLARS 2019

R.Ira of Class XI has been one of the 200 winners of the Times Scholar 2019. Out of 3 lakh entrants, 200 students emerged out to be the winner.

TIMES SCHOLARS 2019