Sports Achievements

Apeejay School, Pitampura organised Apeejay Open Table Tennis Tournament 2011 from 4th May to 8th May 2011. The results are as follows:

Classes: IV and V

Boys

Girls

Student’s Name

Class

Position

Student’s Name

Class

Position

1. Abhay Thakur

V-D

I

1. Riya Aggarwal

IV-C

I

2. Vansh Aggarwal

IV-B

II

2. Arshita Pathak

IV-C

II

3. Arjun Bhatnagar

V-C

III

3. Jaisleen Kaur

V-A

III

Classes: VI and VIII

Boys

Girls

Student’s Name

Class

Position

Student’s Name

Class

Position

1. Harshit Munjal

VI-B

I

1. Tejasvini Sareen

VIII-A

I

2. Manan Madan

VI-D

II

2 Nandini Jain

VII-B

II

3. Abhi Gawande

VI-A

III

3.  Shruti Agarwal

VIII-B

III

Boys Doubles

S.No.

Student’s Name

Position

Class

1.

Harshit Munjal and Manan Madan

I

VI-B
VI-D

2.

Abhimanyu Jha and Vansh Verma

II

VII-B
VII-C

3.

Abhi Gawande and Chinmay Bansal

III

VI-A
VI-A

Classes: IX and X

Boys

Girls

Student’s Name

Class

Position

Student’s Name

Class

Position

1. Bhavya Jain

IX-D

I

1. Shreya Jain

IX-B

I

2. Rohan Aggarwal

IX-A

II

2. Anmol Arora

IX-B

II

3. Tanmay Chauhan

IX-C

III

3. Swati Mittal

IX-D

III

Boys Doubles

S.No.

Student’s Name

Position

Class

1.

Tanmay Chauhan and Rohan Aggarwal

I

IX-C
IX-A

2.

Garv Malik and Bhavya Jain

II

IX-A
IX-D

3.

Kunwar Pal Singh and Tanmay Doshi

III

IX-B
IX-B

Girls Doubles

S.No.

Student’s Name

Position

Class

1.

Shreya Jain and Anmol Arora

I

IX-B
IX-B

2.

Grusha Agarwal and Vedita Bhatia

II

X-D
X-D

3.

Sanskriti Somya and Swati Mittal

III

IX-A
IX-D

Classes: XI and XII

Boys

Girls

Student’s Name

Class

Position

Student’s Name

Class

Position

1. Akshay Bansal

XI-C

I

1. Isha Virmani

XI-C

I

2. Siddharth Vij

XI-C

II

2. Nishtha  Bhagat

XI-B

II

3. Sanyem Arora

XI-D

III

3.  Sanskriti Chhabra

XII-C

III

Boys Doubles

S.No.

Student’s Name

Position

Class

1.

Utkarsh Kathuria and Swastic Yaduwanshi

I

XII-A
XII-A

2.

Chirag Aggarwal and Akshay Bansal

II

XI-B
XI-C

3.

Eshaan Vyas and Siddhant Chaudhary

III

XII-C
XII-C

Girls Doubles

S.No.

Student’s Name

Position

Class

1.

Sanskriti Chhabra and Mansi Jain 

I

XII-C
XI-B

2.

Nishtha Bhagat and Isha Virmani

II

XI-B
XI-C

3.

Radhika Rana and Deepa Trigunayat

III

XII-B
XII-B

Father’s & Mother’s Singles

Classes: IX and X

FATHER’S SINGLES

MOTHER’S SINGLES

Name

Position

Name

Position

1. Jinender Jain

I

1. Shweta Jain

I

2. Rajneesh Sajdeh

II

2. Rachna Thakur

II

3. Manoj Aggarwal

III

3.  Geetika Aggarwal

III

Parent's Mix Doubles

S.No.

Parent’s  Name

Position

1.

Jinender Jain And Shweta Jain

I

2.

Rajneesh Madaan And Rachna Thakur

II

3.

Manoj Aggarwal And Geetika Aggarwal

III

Our school Badminton team (Sub Jr. Boys) participated in the Inter Zonal Badminton Tournament (2009-2010) and won the First Position. The team comprising of following listed students were awarded scholarship by Directorate of Education during the award giving ceremony held on 27th April, 2011, at Chhatrasal Stadium.

S.No.

Student Name

Amount

1.

Kushagra Tayal

Rs. 2500/-

2.

Parth Maheshwari

Rs. 2,500/-

3.

Aman Sharma

Rs. 2,500/-

In loving memory of Dr. Stya Paul, Apeejay School, Pitampura has introduced Dr. Stya Paul Invitational Inter School Chess Tournament. This tournament will be an annual feature. The winners would be given cash awards on Founders Day. The inaugural event was organized from 18 to 20 November 2010.

Preetika Tayal of class XI from our school bagged the First Position.

Varun Puri from Sanskriti School, Chanakya Puri, bagged the Second Position.