Apeejay School, Kharghar adjudged as 4th Best School in Navi Mumbai in ELETS Digital Learning Top Schools Survey.

Accolades 2018-19

CO-CURRICULAR ACHIEVEMENTS 2018-19

  • AMUN:

    AMUN was organised by Apeejay School, Nerul for all Schools in Navi Mumbai.

    Soumitri Debroy was awarded for ‘Best Positioned Paper’.

    Arqam Patel was adjudged as Runner Up for ‘Best Munner’ category.

  • Spell Bee Winners:
  • CO-CURRICULAR ACHIEVEMENTS 2018-19

    Maanyata Anumolu (Class II) secured the first rank at the State Level and National Level.

    67 students won medal and certificates at the State Level. 35 students won medal and certificates at the National Level.

    CO-CURRICULAR ACHIEVEMENTS 2018-19

  • Spell Bee International Toppers 2018-19
  1. Ruhi Sengupta I – 3rd Rank State Level
  2. Sonam Khartad II – 9th Rank State Level
  • Spell Bee International Toppers 2018-19
    1. Ishan Mishra (Class VII) – 4th Rank
    2. Srishty Raj Jha (Class VII) – 7th Rank
    3. Josh George (Class VII) – 7th Rank
    4. Jahnvi Sharma (Class VIII) – 6th Rank
    5. Puranjanee Ganguly (Class IX) – 6th Rank
  • Surabhi More awarded Rs 50,000 as part of the Hindustan Times Scholarship.
  • Aum Shelukar (Class III) bagged the SOF Scholarship of Excellence in English and won Rs 5000/- cash prize.
  • Kavyansh Singh (Class VII) was adjudged as NIE Star Correspondent.
  • United Nations Information Centre for Bhutan & India and Shri Ramachandra Mission Heartfulness Educational Trust organised an Essay Writing Competition on ‘There is Wisdom of the Heart & the Mind’. Soumitri Debroy won the 1st prize in Maharashtra and Geeta Choudhary bagged the 1st prize at the School Level.
  • 12th Maharashtra State Level ABACUS Competition – Gauri Kant and Armaan Agarwal received the first and second prize respectively.
  • GEMS Modern Academy Open 2018 organised Cubing GCC Rubics Cube under World Cube Association – Pratik Khanna (Class XII C) secured the 2nd place at the international level in SKEWB. Pratik is the fifth person to receive this international medal at this level.
  • Suryansh Garg – 2nd Runner Up in Foundation Level 2 in the 15th SIP ABACUS National Prodigy, held at Hyderabad, Telangana.
  • National Children’s Science Painting Competition organised by United Schools Organisation of India (USO) – 3 of our students qualified for National Level {Joshna Siby (Class I), Saanvi Pandit (Class II) and Priyanshi Chaturvedi (Class VII)}
  • Ravi Chaudhari (Class I) won the 1st Prize and Shrushti Suravar (Class IV) won the 3rd prize in the 33rd Sakal Art Competition organised by ‘Sakal’.
  • Merit Art Award was awarded to Ameeshi Jain (Class IX) and Manushree Joshilkar (Class IX) in the Poster Making Competition on ‘Unity in Diversity’, organised by Prafulla Dhamkar Art Foundation.
  • Siddhant Shirbhate (Class VIII) won the 1st prize in a Drawing Competition and Mono-Acting in the Pune Municipality City Championship.
  • Poster Making Competition on the theme ‘Environmental Change and Global Warming’ was conducted by Times NIE to celebrate Children’s Day. Our students received prizes in different age groups.
In Class VII-VIII Group:
NAME CLASS RANKING
Atulya Sanju VII D 1st Position
Shreeya Hinge VIII C 2nd Position
Manushree Josalkar VIII A 3rd Position
Priyanshi Chaturvedi VII A Special Prize of Overall Championship
In Class V-VI Group:
NAME CLASS RANKING
Ishan Nayak V C 1st Position
Aditya Dalvi VI A 2nd Position
Ishanvi Tiwari V D 3rd Position
Darsh Gerewal V C Consolation Prize

The School was ranked No. 9 in Maharashtra by Education Today.

The School was ranked No. 3 by Times School Survey 2017.

Award of Appreciation by Commerce Teacher’s Foundation.

  • Received Certificate of Appreciation from Kailash Satyarthi Children’s Foundation.
  • The School successfully conducted the child safe guarding lesson for students from classes Nursery to XII.
  • ‘Graffiti’ – Students contributed whole heartedly in beautifying the School walls, organised by the Panvel Municipal Corporation as part of the Clean India Campaign.
    graffiti
  • Sakshi Awadhut won the 2nd prize in the Drawing Competition on ‘Swachha Bharat Abhiyaan’, organised by the Panvel Municipal Corporation.
    sakshi
  • The Employees Provident Fund Organisation organised a Drawing Competition on 1st Nov. 2017, on the theme ‘Swachha Bharat Abhiyaan’ – Maitreyi Bhardwaj, Adrija Ghosh and Ayushi Kandpal received the 1st, 2nd & 3rd prizes respectively.
    maitrevi
  • Poster-Making Competition on Road Safety, organised by the Traffic Police Department
    poster

Siddhi Modi stood as the 2nd Runner Up in the Navi Mumbai Dance Champ, organised by GS Entertainment and Navi Mumbai Awaz Channel.

siddhi